CZY WIESZ, ŻE...

 

1. Jedzenie łososia może przedłużyć Twoje życie?

 

Ryby zmniejszają ryzyko wielu chorób, m.in. miażdżycy, arytmii serca, udaru mózgu i schorzeń reumatologicznych. Działają pozytywnie na układ krwionośny, obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu (a podwyższają stężenie dobrego cholesterolu) oraz znacznie zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów żylnych. Powodem są wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Dzięki omega-3 organizm człowieka wytwarza lipidy o silnym działaniu przeciwzapalnym (tzw. Resolwiny).

Z badań specjalistów z Harvardu wynika, że spożywanie 85 g łososia tygodniowo zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca o 36% i może przedłużyć długość życia o 17%.

 

 

 

2. Jedząc łososia poprawiasz kondycję Twojej cery i zapobiegasz zmarszczkom?

salata-losos.jpg

Dzieje się tak nie  tylko z powodu witaminy A i E, które pozytywnie wpływają na zdrowie skóry. Przeciwdziałają procesom zapalnym, chronią włókna kolagenowe, łagodzą skutki działania promieni UV, ujędrniają i uelastyczniają skórę.

 

To głównie dzięki kwasowi wielonienasyconemu omega-3, który ma właściwości wygładzające skórę.

3. Jedząc łososia zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka?

Według badań kwasy omega-3 zawarte m.in. w łososiu powstrzymują rozwój komórek nowotworowych m.in. prostaty, piersi, jelita grubego i płuc. Ponadto wzmacniają układ odpornościowy. Badania International Agency for Research on Cancer w Lyonie wykazały, że u osób spożywających najwięcej ryb ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest o 31% mniejsze niż u tych, którzy unikają rybiego mięsa. Dane WHO wykazują, że wzrost spożycia ryb zmniejsza odsetek umieralności z powodu raka płuc u mężczyzn o 8,4%. Zawarte w rybach witaminy A, D i E zapobiegają natomiast tworzeniu się, szkodliwych w nadmiarze, wolnych rodników tlenu, odpowiadających m.in. za obniżenie sprawności układu immunologicznego i uszkodzenie tkanki nerwowej.

losos-wedzony-na-zimnoi-plastry.jpg

4. Jedząc łososia chronisz swój wzrok?

slatka-losos-wedzony-awokado.jpg

Kwasy omega-3 zawarte w łososiu korzystnie wpływają na siatkówkę oka i zapobiegają chorobom oczu. Kwasy omega-3 odgrywają ważną rolę, jako składnik budowy błon komórkowych (szczególnie w układzie nerwowym oka). W związku z tym, że nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować tego kwasu, jedzenie ryb takich jak łosoś jest niezmiernie istotne.

5. Jedzenie łososia poprawia pamięć i zdolności umysłowe?

Najnowsze badania Harvard School of Public Health przeprowadzone wśród dzieci w wieku szkolnym wykazały, że uczniowie, których dietę wzbogacano suplementami kwasów omega-3, w ciągu trzech miesięcy osiągnęły tak duży postęp w nauce jak ich rówieśnicy w ciągu trzech lat. Uczniom znacznie poprawiła się pamięć i koncentracja. Badania wykazały, że dieta obfita w ryby takie jak łosoś zwiększa ilość substancji szarej w korze mózgu.

losos-wedzony-na-cieplo-natur.jpg

6. Jedzenie ryb może poprawić zdrowie Twojego dziecka?

dzieci-losos.jpg

Do takich wniosków doszli naukowcy z Cambridge University oraz niezależnie naukowcy z Harvard University. Badaniem objęci byli 2112 uczących się 18-latków z USA i Kanady. Okazało się, że młodzież, której dieta była uboga w kwasy omega–3 miała mniej wydolne płuca i była bardziej narażona na występowanie przewlekłego zapalenia oskrzeli i astmy. Łosoś jest też bogaty w witaminy i składniki mineralne. Są to głównie witaminy A i D, witaminy rozpuszczalne w wodzie - B1, B2, B6, B12 oraz PP, żelazo oraz fosfor, selen, magnez, wapń i jod, potrzebnych m.in. do prawidłowej pracy tarczycy.

7. Jedząc łososia zmniejszasz ryzyko starczej demencji?

 

Francuscy naukowcy z uniwersytetu w Bordeaux przebadali 1674 osoby, które ukończyły 68 lat. Okazało się, że demencja starcza znacznie rzadziej występowała u osób, których dieta zawierała ryby i owoce morza, niż u pozostałych uczestników eksperymentu.