słownik pojęć

 

 - metody pakowania łososia - 

Dania przygotowywane z ryb dostarczają cały szereg pozytywnych wartości odżywczych, są dietetyczne oraz zawierają cenne dla organizmu minerały i kwasy omega-3. Ryby, które wykorzystujemy do przygotowania domowych posiłków powinny być zawsze świeże i wysokiej jakości. Dlatego tak ważny jest sposób ich pakowania. Poniżej przedstawiamy dwie, najczęściej spotykane, metody pakowania łososia pozwalające na zapewnienie najwyższej jakości produktu do samego końca jego daty przydatności:

  • Opakowanie typu MAP (ang. Modified Atmosphere Packaging), oznacza pakowanie w atmosferze ochronnej, które pozwala na utrzymanie odpowiedniej jakości, świeżości, smaku i aromatu produktu.
  • Opakowanie typu VAC oznacza hermetyczne pakowanie produktu z jednoczesnym odsysaniem powietrza z opakowania.  Dzięki ograniczeniu dostępu powietrza możemy przedłużyć trwałość produktu, a także chronić przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. 

 

 - metody obróbki świeżego łososia - 

Najchętniej kupujemy już oprawione łososie lub ich filety. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu przygotowania potraw i zmniejszenie ilości odpadów w trakcie przygotowywania dań. Najczęściej stosowane metody obróbki (sprawiania) świeżego łososia to:

  • HOG (ang. Head-On-Gutted) oznacza rybę patroszoną z głową, nieskrobaną.
  • Trymowanie – to rodzaj przygotowania łososia na różne rodzaje filetów, przez wycinanie odpowiednich części ryby. Cięcie filetu dokonuje się według ściśle ustalonych standardów. Regulują one, które części ryby mają zostać usunięte, a które pozostawia się w jednym kawałku. W zależności od sposobu przeprowadzenia cięcia  wyróżniamy 5 rodzajów trymów, oznaczanych kolejno, trym A, B, C, D i E.