WARTOŚCI ODŻYWCZE I ZDROWOTNE ŁOSOSIA

 

 

 

Łosoś, doskonale nadaje się na szybki obiad, nie obędzie się bez niego żadne przyjęcie. Łatwo go przygotować na wiele sposobów - w każdej postaci jest pyszny. Ale przede wszystkim to morska zdrowa ryba, którą warto jeść ze względu na jej wartości odżywcze i zdrowotne.  

 

 

W 140 g łososia od firmy Mowi znajduje się 1,9 g kwasów omega-3, co całkowicie zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu człowieka na tę substancję. Ta sama porcja łososia hodowanego prze firmę Mowi zaspokaja również 480% dziennego zapotrzebowania organizmu na witaminę B12, oraz około połowę dziennego zapotrzebowania na witaminę D (56%), witaminę E (48%), selen (47%) oraz białko (49%).

 

  • Witamina B12 - wspiera produkcje czerwonych krwinek, korzystnie wpływa również na funkcjonowanie systemu nerwowego. Niski poziom witaminy B12 może prowadzić do anemii.
  • Białko - człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje co najmniej 9 z 20 aminokwasów znajdujących się w białku. W mięsie łososia znajduje aż 9 aminokwasów niezbędnych człowiekowi. Z uwagi na wysoką przyswajalność białka łosoś stanowi idealne rozwiązanie dla osób dbających o linię oraz wszystkich, którzy cenią zdrowy tryb życia.
  • Tłuszcze - łosoś jest jednym z najlepszych źródeł kwasów omega-3 i omega-6, czyli wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, więc muszą zostać dostarczone w pożywieniu.
  • Witamina E - odgrywa ważną rolę dla układu immunologicznego i jest ważnym antyutleniaczem chroniącym komórki.
  • Kwasy omega-3 - łosoś zawiera również długie łańcuchy kwasów tłuszczowych (omega-3 i 6), które są niezbędne dla zdrowia i poprawiają funkcjonowanie komórek ludzkiego ciała. Kwasy omega-3 wspomagają funkcjonowanie ścianek komórek organizmu i pomagają komórkom prawidłowo funkcjonować. Kwasy omega-3 pochodzenia morskiego zapobiegają chorobom układu krążenia. Uznawane są za niezbędne dla prawidłowej pracy naszego serca, mózgu, układu krążenia, aparatu ruchu, a także zapobiegają nowotworom i chorobie Alzheimera. Kwasy omega-6, których również nie brak w łososiu, zapobiegają zakażeniom, likwidują stany zapalne (np. reumatyzm) i przyspieszają gojenie się ran.
  • Selen - wspiera funkcje poznawcze organizmu, jego odpowiedni poziom jest ważny dla osób starających się o dziecko. Niedobór selenu prowadzi do osłabienia serca i zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
  • Jod - odgrywa ważną rolę w procesie metabolizmu, a jego niedobór może prowadzić do zatrzymania wzrostu i spadku zdolności intelektualnych.
  • Witamina D - pomaga w absorpcji wapnia i wspomaga budowanie układu kostnego oraz zapobiega osteoporozie.

Łosoś od firmy Mowi jest również bogatym źródłem innych składników odżywczych, takich jak magnez, potas (stoi na straży prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, obniża ciśnienie tętnicze), czy fosfor i wapń (wzmacniają układ kostny). Są to składniki, których ludzki organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ale sam nie jest w stanie ich wytworzyć. 

 

Dlatego spożywanie łososia rekomendują wiodące światowe agencje zajmujące się żywieniem – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (Unia Europejska), Federalna Agencja Żywności i Leków (USA) i Norwegian Scientific Committee for Food Safety.